Taşıyıcı Annelik Programı

Taşıyıcı anneden yardım istenmesi kadının sağlık rahatsızlıkları nedeniyle gebeliğin ve/veya bebeğin doğumunun imkansız veya tehlikeli olması şartına tabidir. Söz konusu rahatsızlıklar içerisinde aşağıdakiler yer alır:

 • Kalıtımsal kusurlar ve rahim malformasyonları nedeniyle rahmin bulunmaması (Rokitansky sendromu/agenezi ve diğerleri dahil);
 • Histerektomi veya ameliyat sonrasında rahmin bulunmaması;
 • Mevcut rahatsızlıklarda komplikasyon tehdidi oluşturan veya gebe kadınlarda ölüme neden olabilen hastalıklar (diyabetes mellitus, sistemik hastalıklar, böbrek yetmezliği, onkolojik hastalıklar ve diğerleri)
 • Başarısız cerrahi girişim (endometriyumun bazal ve fonksiyonel tabakalarının hasar görmesi, Asherman sendromu);
 • Farklı yerlerde çok sayıda uterin fibroid;
 • Birkaç başarısız in vitro fertilizasyon (IVF) denemesi;
 • Tekrarlı kasti düşükler.

Taşıyıcı annelik programı çerçevesinde, taşıyıcı anneler çocuğun biyolojik ebveynleri için bebeği taşıyıp hayata getirirler. En sık şekilde, çocuk doğurması mümkün olmayan bir çiftten (biyolojik ebeveynler) alınan yumurta ve sperm kullanılarak bir embriyo elde edilir. Biyolojik ebeveynlerin embriyosu farklı bir kadının (taşıyıcı anne) rahmine yerleştirilir. Embriyo konulduktan sonra ortaya çıkan fetüs doğuma kadar taşıyıcı annenin rahminde büyür. Doğumun ardından, yenidoğan yapılan sözleşme gereği biyolojik ebeveynlerine verilir.

TAŞIYICI ANNELİK BASAMAKLARI


 • Bir hekim (üreme sağlığı uzmanı), çiftin sağlık durumunu değerlendirdikten sonra, çifte biyolojik çocuğa sahip olmaları için taşıyıcı annenin kullanılmasını önerirse, çift önerilen Taşıcıyı Annelik ve Bağış Kuruluşlarından birinde bir taşıyıcı anne seçecektir.
 • Seçilen taşıyıcı anne, kendi üreme sağlığının değerlendirilmesi için gerekli tetkiklerden geçer. Biyolojik ebeveynler ve taşıyıcı anne ilişkinin detaylarını, beklentileri ve sorumlulukları açıklayan bir sözleşme imzalarlar. Biyolojik ebeveynler standart IVF veya ICSI işleminden geçiyormuşçasına tedavi edilirler. Biyolojik ebeveynler embriyoların dondurulup gelecekte kullanılmak üzere saklanmasını seçebilirler.
 • Taşıyıcı annenin rahmi, bağışlanan yumurtaların veya dondurulmuş embriyoların alıcısıymışçasına embriyo transferi için hazırlanır. Taze veya dondurulmuş embriyolar taşıyıcı annenin rahmine aktarılabilir. ReproART taşıyıcı annenin tüm obstetrik bakımı için düzenlemeleri yapar.

Bilgi Talebi veya Randevu al
Randevu al  Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
  Facebook
  Facebook
  Twitter