Gebelik Planlaması

Belirli bir çift 12 ay veya daha uzun süredir korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamileliği başaramıyorsa veya kadın partnerin adet dönemleri düzensiz veya adet döneminde yumurta üretemiyorsa, bir üreme tıbbı uzmanına vakitlice başvurulması kesin olarak önerilir.

ReproART’da kısırlık her zaman yardımcı üreme teknolojisiyle tedavi edilmez. Bazı durumlarda kadın vücudunun gebeliğe hazır olduğu uygun günlerin tespit edilmesi yeterli olur. Bu günler bir ultrason taraması veya belirli hormonların test edilmesinin ardından üreme tıbbı uzmanı tarafından belirlenir. Ardından vücudun doğal döngüsü içerisinde gebelik planlaması yapılır.

DOĞAL DÖNGÜNÜN ANLAMI NEDİR?


 

Doğal adet döngüsü, kadın vücudunda bulunan bir yumurtanın olgunlaşma döngüsüdür: Over olarak bilinen kadın üreme sisteminde bir yumurta olgunlaşır ve döllendikten sonra hamilelikle sonuçlanabilecek şekilde overler yumurta üretip serbest bırakırlar (Fallopi tüplerinin içine) Döllenmenin gerçekleşmemesi adet görmek olarak bilinen, dokunun rahimden atılması olayı ile sonuçlanır.

Adet dönemi kadınları gebeliğe hazırlayan ve kendini her ay tekrar eden bir sürecin parçasıdır. Bir adet döngüsü aşağıdaki şekillerde farklılık gösterir: Bir kural olarak süresi 21 ila 35 gün iken adet kanaması ise 3 günden 6-7 güne kadar devam eder. Bununla birlikte, bu döngü kişiden kişiye değişiklik gösterir ve hatta aynı kişide bile aydan aya farklılıklar gözlenebilir.

Adet döngüsünün evreleri

Adet döngüsü aşağıda sıralanan evrelerden meydana gelir:

  • Foliküler evre;
  • Ovülasyon;
  • Luteal evre.

Foliküler evre adet kanaması ile başlar. Bu aşamada hipofiz bezinden salgılanan folikül uyarıcı hormonun (FSH) miktarında artış gözlenir. Bu artış, folikülün genişlemesine neden olur. Buna paralel olarak yumurtalıklar da rahim epitelini bir anlamda yenileyen östrojeni giderek artan miktarda üretirler. Folikül uyarıcı hormon (FSH) konsantrasyonunun kritik seviyeye düşüşü, hipofiz bezinden luteinize edici hormon salgısındaki artış foliküler fazın bitişini tetikler ve bunu bir sonraki evre olan ovülasyon takip eder.

Yumurtanın fazlaca genişleyen folikülden atılması ovülasyon (yumurtlama) olarak adlandırılır. Yüksek miktarlarda lüteinleştirici hormon üretimi yoğun bir şekilde devam eder. Folikül yırtılır ve yumurta buradan döllenmeye hazır olan faalopi tüpüne doğru ilerler. Bir yumurtanın ortalama canlı kalma süresi 12-48 saattir. Bu aşamadan sonra olacaklar, söz konusu yumurtanın döllenmesine bağlı olarak gelişir.

Döllenmiş yumurta Fallopi tüpünden geçtiği sırada hücre bölünmesini başlatır. Yaklaşık üç gün sonra embriyo (yaklaşık 8 bölünmüş hücre) rahim boşluğuna varır. Embriyo, gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi halinde, birkaç gün sonra rahim epiteline tutunabilecek duruma gelir. Rahim epiteline tutunamayan embriyo atılır ve adet döngüsü (luteal evre), adet kanaması ile başlayan bir sonraki döngüye kadar devam eder. Embriyonun rahim epiteline tutunması durumunda yeni bir adet döngüsü başlamaz ve folikül yumurtalık üzerinde sarı bir cisim (korpus lutem) şeklinde görülür. Bu sarı cisim (korpus luteum), sınırlı bir miktarda östrojen üretimi ile birlikte yüksek miktarda progesteron hormonu (gebeliği destekleyen hormon) üretimine devam eder

Döllenmenin olmaması, döllenmiş yumurtanın yeterince gelişmemesi veya embriyonun tutunamaması durumunda sarı cisimde (korpus luteum) gerileme (küçülme ve gözden kaybolma) meydana gelir. Kanda bulunan progesteron ve östrojen seviyelerinin çarpıcı şekilde düşmesinin sebebi budur. Östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan bu düşüşler, menstrüasyon olarak da bilinen, rahim epitelinin dökülmesiyle sonuçlanır.

REPROART’TA GEBELİK PLANLAMASI


 

ReproART Klinik doğal döngüyü modern standartlar doğrultusunda takip eder. ReproART’daki kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile üreme tıbbı uzmanları rahim ve yumurtalıklardaki adet döneminin evresine özgü değişiklikleri her hastaya özel şekilde tetkik ederler. Ardından, uzmanlarımız:

  • Anatomik kalite değerlendirmesi yapar;
  • Folikül büyüklüğü ve gelişimini izler;
  • Yumurtlama süreci üzerine çalışmalar yapar;
  • Endometriyumu değerlendirir;
  • Adet döngüsünün ikinci evresinin kalitesini izler;
  • Gebe kalmaya en uygun günleri tespit eder;
  • Hastalara cinsel ilişki veya inseminasyon için uygun olan zamanı söyler.

 

ReproART Fertilite Uzmanıyla bir konsültasyon planlamak için lütfen randevunuzu önceden oluşturun veya ilave bilgi talep edin.

null

Kısırlığın Tanısı

Daha fazla +

null

IUI – İntrauterin İnseminasyon

Daha fazla +

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Twitter