Fertilite Seyahati

ÜLKE HAKKINDA


 

Bilmeyenler için, Gürcistan Asya ile Avrupa’nın arasında bulunan olağanüstü Kafkas mücevheridir ve olağanüstü plajlarından karlı dağlarına ve yarı çöl alanlarına sıralanan 12 farklı iklim bölgesiyle dünyada ekolojik açıdan en fazla çeşide sahip ülkelerinden biridir. Teklifteki çeşitlilik sayesinde, bu özgün ve güzel ülkenin sürekli artan sayıda sağlık turistini çekmeye bağladığını anlamak kolay olacaktır. Gürcistan’la ilgili bazı ilgi çekici gerçekler aşağıda yer almaktadır:

  • Şarap ülkesi: Gürcistan en az 8000 yıldır şarap üretmektedir ve şarabın doğum yeri olarak düşünülmektedir.
  • Başka bir örneği olmayan bir dil: Dünyadaki on dört özgün dil arasında Gürcüce kendi özgün alfabesine sahiptir ve dünyanın başka hiçbir yerinde konuşulmamaktadır.
  • UNESCO tarafından tanınma: Üç kültürel alan UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.
  • Paranız çok daha fazlasını alabilir: Önemli finansçılara göre, Gürcistan dünyadaki yedinci en ucuz ülkedir.

GÜRCİSTAN VE IVF (TÜP BEBEK) TURİZMİ


 

IVF turizmi Gürcistan’da oldukça gelişmiştir ve üreme tıbbi kanunları hoşgörülü olup bağış ve taşıyıcı anneliğin yasal olarak kabul edilir faaliyetler olarak görülmesi IVF turizmini IVF nedeniyle seyahat eden kişiler için daha da çekici kılmaktadır. Gürcistan’daki düşük yaşam harcamaları, doğurganlık tedavisinin maliyetlerinin oldukça rekabetçi olduğu ve bir kez ülkeye geldiğinizde konaklama, seyahat ve geçimin eşit derecede kolay olduğu anlamına gelmektedir.

GÜRCİSTAN’DAKİ TAŞIYICI ANNELİK YÖNETMELİĞİ


 

Taşıyıcı annelik ve bağış Gürcistan’da yasaldır ve ülkedeki yasa çiftlere ebeveynlik imkanı sağlarken taşıyıcı annelere bu imkanı sunmamaktadır. Diğer bir deyişle, taşıyıcı annelerin ebeveynlik ve doğurdukları çocuklar üzerinde bir hak iddia edememektedir ve doğumdan hemen sonra çocuklara taşıyıcı anneden yardım alan ebeveynlerinin adıyla doğum belgesi verilmektedir.

Gürcistan Sağlık Kanunu (143. Madde) kısır çiftlerin tedavisi için bağışlanmış yumurtaların kullanılmasına ve IVF için taşıyıcı annelerle sözleşme yapılmasına olanak tanımaktadır. Bununla birlikte, Gürcü kanunu çift olarak sadece bir erkek ve bir kadını tanımaktadır.

GÜRCÜ SAĞLIK KANUNU 143. MADDE BİRİNCİ FIKRASINA GÖRE, İN VİTRO FERTİLİZASYONA AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA İZİN VERİLİR:

A) Kadın veya erkeğin genetik hastalığının aktarılması riski bulunuyorsa, kısırlığı tedavi etmek için çiftin veya bağışçının gametleri veya embriyosunun kullanılması,

B) Bir kadının rahmi bulunmuyorsa, döllenme sonucu elde edilen embriyonun diğer bir kadının (“taşıyıcı anne”) rahmine transfer edilmesi ve orada büyütülmesi; çiftten yazılı onam alınması zorunludur. Bir çocuğun doğması durumunda, ebeveyn olarak çiftin kabul edilmesi ve bu gerçekten ileri gelen yetki ve sorumlulukların üstlenileceğinin bilinmesi önemlidir. Bağışçı veya “taşıyıcı anne” doğmuş çocuğun ebeveyni olarak tanınma hakkına sahip olmayacaktır.

Yukarıda adı geçen kanunun 144. Maddesi gereğince, IVF amacıyla dondurulup saklanmış erkek ve dişi gametlerin veya embriyoların kullanılması mümkün olacaktır. Saklanma süresi, belirlenen işlem kapsamında çiftin isteğine göre belirlenecektir.

null

Taşıyıcı Annelik Programı

Daha fazla +

ReproART Fertilite Uzmanıyla bir konsültasyon planlamak için lütfen randevunuzu önceden oluşturun veya ilave bilgi talep edin.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Twitter