TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR


 

Tüp bebek tedavisi kısırlığın tedavisinde kullanılan, kadından yumurta toplanması, erkekten sperm örneği alınması ve bunların bir laboratuarda manüel olarak birleştirilmesini içeren bir yardımcı üreme tekniğidir (YÜT). Sonrasında, bu işlemden ortaya çıkan embriyo rahim içine aktarılır. ReproART Üreme Merkezinde, tüp bebek vakalarının %57-86’sında gebelik testi pozitif sonuçlanmaktadır.

Tüp bebek yöntemi aşağıdaki aşamaları içermektedir: Yumurtalığın uyarılması, yumurta aspirasyonu (toplanması), döllenme ve embriyo gelişimi. Bu döngü embriyo transferi ile tamamlanırken kalan embriyolar dondurulur.

TÜP BEBEK YÖNTEMİNİN ADIMLARI


გინეკოლოგის კონსულტაცია რეპროარტში

YUMURTALIKLARIN UYARILMASI

Normalde, kadınlar her menstrüel dönemde bir yumurta üretir.  Bununla birlikte, tüp bebek tedavisinde daha yüksek verimlilik elde etmek için birden fazla yumurtanın toplanması önerilir ve bu amaçla yumurtalıklar uyarılır. Yumurtalıklardaki folikülleri uyarmak amacıyla, doktorlar ilgili ilaçları, gonadotropinleri, reçete ederler (Puregon; Gonal F; Menopur, ve diğerleri). Yumurtalıkların ilaçla uyarılması Kontrollü Over Stimülasyonu (KOS) olarak bilinmektedir.

Hastaya 7-13 gün boyunca ilaç verilir. Dozaj ve kesin süre hastanın sağlık durumuna, yaşına, kilosuna ve diğer ilgili faktörlere bağlıdır. Folikül büyümesini görüntülemek için ultrason (sonografi) ve laboratuar testleri yapılır.

ინ ვიტრო განაყოფიერება (IVF) რეპროარტი

YUMURTA TOPLANMASI

Yumurtalar over folikülleri içinde yerleşirler ve büyümeleri yumurtanın olgunlaştığının göstergesidir. Yumurtalık folikülleri yeterince büyüdükten sonra, hafif anestezi altında sadece 15-30 dakika süren ve hastaların çok iyi yanıt verdiği basit ve zararsız bir işlem olan folikül aspirasyonu (toplanması) gerçekleştirilir.  Folikül sıvıları özel ince bir iğne kullanılarak ultrason görüntülemesi altında yumurtalıktan alınır. Hasta birkaç saatini doktor gözetimi altında dinlenerek geçirir. Sonrasında, hasta eve gitmekte ve normal günlük faaliyetlerine devam etmekte serbesttir.

Foliküller toplanacağı tarih doktor tarafından büyüklüklerine bağlı olarak programlanmaktadır. Yumurtlamayı tetiklemek için, geleceğin annelerine ilgili ilaç verilir ve yumurtalar son enjeksiyondan 34-36 saat sonra toplanır.

ინ ვიტრო განაყოფიერება (In Vitro)

DÖLLENME VE GELİŞTİRME

Embriyolog yumurtalık foliküllerinden aspire edilen folikül sıvılarındaki yumurtaları belirler, bunları olgunluk açısından inceler ve döllenmeleri için gerekli miktardaki spermi ekler. Bu işleme standart in vitro fertilizasyon (tüp bebek yöntemi) denir. Gerekirse, yumurta döllenmesi intrasitoplazmik sperm enjeksiyonunu (ICSI) içerebilir. Gürcistan’da bu yöntem kullanılarak doğan ilk çocuğa ReproART’ın kurucusu olan Lika Chkonia’nın ismi verilmiştir. Başarılı yumurta döllenmesi işlemden 18 saat sonra onaylanır, ardından 24-72 saat boyunca embriyolog tarafından gelişimi izlenir.

Başarılı in vitro fertilizasyon (IVF) olgularında, embriyo 2 ila 5 gün, bazen hatta 6 gün veya nadiren 7 gün süreyle laboratuarda tutulur. 5’inci günde embriyo bir blastokiste olgunlaşır. Embriyonun blastokist formuna gelişmesi bir embriyonun transfer edilmesine olanak sağlar ve bu şekilde çoğul gebelik riskini azaltır.

ინ ვიტრო განაყოფიერების კლინიკა რეპროარტი

EMBRİYO TRANSFERİ

En uygun embriyo, ultrason görüntülemesi altında fertilizasyondan sonraki 3.-5. günlerde ince bir cam iğne kullanılarak anne adayının rahim boşluğuna aktarılır. Bu işlem ağrısızdır ve sadece birkaç dakika sürer.

Embriyo transferinden sonra hasta tedavisine devam etmelidir. Embriyo transferinden 9 ila 11 gün sonra gebelik testi yapılır.

ReproART Fertilite Uzmanıyla bir konsültasyon planlamak için lütfen randevunuzu önceden oluşturun veya ilave bilgi talep edin.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Twitter